więcej info o firmie Maxie Hill

Jak wybrać coacha?

Decyzja o podjęciu coachingu to dopiero początek. Kolejny fascynujący etap wiąże się z wyborem odpowiedniego coacha. Właśnie – odpowiedniego. Co to oznacza?

 

Wybór jest bardzo duży, bo w Polsce, tak jak i na całym świecie, rośnie popularność coachingu. Choć jednak wielu jest specjalistów, nie wszyscy będą w równym stopniu warci polecenia. Pomijając nawet kwestię wykształcenia i doświadczenia, warto wziąć pod uwagę, że każdy Klient ma swoje własne preferencje, a to oznacza, że coach doskonały dla jednej osoby, może nie być równie odpowiedni dla innej.

Na co więc zwrócić uwagę, by wybrać dobrze?

    1. Referencje. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z opinii przyjaciół. Jeśli znasz kogoś, kto korzystał z coachingu i osiągnął zakładane efekty, może to być wskazówką, że warto wziąć pod uwagę tego właśnie specjalistę. Na pewno coach, który może pochwalić się wieloma referencjami od zadowolonych klientów będzie bardziej godny zaufania niż ten, którego nikt polecić nie chce.

 

    1. Kwalifikacje. Zwróć uwagę także na kwalifikacje coacha. Jakie szkolenia ukończył? Jakie posiada certyfikaty? Czy specjalizuje się w określonym rodzaju coachingu? Jakie ma doświadczenie? Ale uwaga – osoba, która zajmowała się coachingiem, szkoleniami, pracą z ludźmi, na pewno lepiej sprawdzi się w swojej roli znacznie lepiej od teoretyka, który miał niewiele do czynienia z Klientami.

 

    1. Osobiste preferencje. Referencje i kwalifikacje są ważne. Być może jednak najistotniejszą kwestią jest Twój osobisty kontakt z coachem. Dlatego zanim zdecydujesz się rozpocząć proces coachingowy, umów się na spotkanie informacyjne lub sesję próbną. Porozmawiaj z osobą, która ma szansę stać się Twoim coachem. Sprawdź, czy dobrze Wam się rozmawia, czy nadajecie na podobnych falach, czy między Wami jest tzw. „chemia”.

 

  1. Dopasowanie. Coach i jego Klient powinni być do siebie dopasowani. Nie oznacza to jednak potrzeby wyznawania identycznych wartości ani tym bardziej posiadania takiego samego zdania na każdy temat. Liczy się jednak to, abyś dobrze czuł się w obecności swojego coacha, abyś był w stanie otworzyć się przed nim, abyć chciał i potrafił mu zaufać.

Chcesz sprawdzić, czy jestem odpowiednim coachem dla Ciebie? Skontaktuj się ze mną już teraz, by umówić się na sesję próbną.